Тъй като никога в живота си не съм изпитал истинското щастие на любовта, бих искал да издигна паметник на тази най-прекрасна от всички мечти, в която от началото до края любовта поне веднъж ще изпита пълна насита - пише Рихард Вагнер на Франц Лист през декември 1854. 160 години по-късно целият свят признава факта, че „Тристан и Изолда” е един от най-великите химни, прославили именно еротичната любов. Цялата история на създаването и първата реализация на тази опера е тясно свързана с еротиката и страстта. Докато пише „Тристан и Изолда” Вагнер живее в дома на богатия търговец Ото Везендонк и е безумно влюбен в младата му жена Матилда. Първите опити за постановки на „Тристан” са пълен провал и световната премиера е осъществена цели шест години след завършването на партитурата, благодарение на страстния меломан и близък Вагнеров приятел - крал Лудвиг Втори Баварски. Диригент на тази премиера е Ханс фон Бюлов - пламенен пропагандатор на Вагнеровата музика. Два месеца преди първия спектакъл законната съпруга на фон Бюлов ражда дъщеричка, която наричат Изолда. Вероятно в онзи момент диригентът все още не е знаел, че композиторът, който е поканен да стане кръстник на момиченцето, всъщност е истинският му баща. Козима фон Бюлов (извънбрачна дъщеря на Франц Лист) ражда от Рихард Вагнер три деца, преди Ханс фон Бюлов най-после да се разведе с нея и да й даде възможност да се омъжи за Рихард Вагнер... Но днес вече почти никой не се интересува от отразените в „Тристан” многобройни страсти и увлечения на Вагнер по чужди жени. Защото любовта на Тристан и Изолда е чист идеал, много по-впечатляващ от която и да е страница от шокиращата биография на великия композитор. Семплата приказка за невъзможната любов, победила смъртта, дава на Вагнер възможност да претвори до съвършенство идеята на живота си за музикална драма - нещо напълно различно от традиционната опера.
Надявам се спектакълът да хареса на уважаемите меломани. Хорът и оркестърът на Ковънт Гардън са великолепни както винаги, солистите заслужават внимание, макар и Джон Томлинсън да е по-скоро разочароващ крал Марк (поне вокално), а Стефан Гулд (един иначе прославен Вагнеров интерпретатор, многократно аплодиран в най-престижните световни театри точно в роли като Лоенгрин, Танхойзер и Зигфрид) да не е най-убедителният Тристан, когото сме слушали напоследък. Героят на тази вечер несъмнено е бил диригентът Антонио Папано, тъй че нашите запалени вагнерианци ще имат възможността да се запознаят и с неговия прочит на „Тристан и Изолда”.
В ролите участват:
Тристан, бретонски благородник, наследник на крал Марк - Стефан Гулд
Изолда, ирландска принцеса, сгодена за крал Марк - Нина Стемме
Брангена, прислужница на Изолда - Сара Конъли
Курвенал, оръженосец на Тристан - Иън Патерсън
Марк, крал на Корнуол - Джон Томлинсън
Мелот, благородник - Нийл Купър
Овчар - Луис Гомес
Кормчия - Юрий Юрчук
Млад моряк - Ед Лайън
Съдържание на операта „Тристан и Изолда”
събота, 5 март от 20 часа
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg