Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисуването като път към самия себе си

БНР Новини
Снимка: Васил Жечев

Галерия „Бургас“ в град Бургас е намерила своето място в близост до Морската градина, да популярната за всички местни жители експозиция „Флора“-та, в една новопостроена сурова и урбанистична сграда. На този фон ясно изпъква желанието на артпространството да се внесе опит за душевна хармония, една терапия, която всеки хващал листа хартия и молива, или четките и платното, познават добре, онова състояние, подобно на метаноя, в което човека претворява света и обществените несъвършенства в изкуство. Това може да видят и посетителите в творчеството на живописеца Иван Русев, който предлага повече от 20 платна, наситена, експресивна и едновременно с това чувствителна импресионистична живопис – натюрморт, фигурални композиции и пейзажи. Иван Русев е завършил Художествената гимназия в град Казанлък, а по-късно и Художествената академия в столицата, и от тогава до сега рисува и излага не само у нас, но и в чужбина.
Вили Тодорова, галерист на пространството, споделя за впечатленията на посетителите на експозицията, а самия автор – Иван Русев намира думи, и то по начина по който и рисува – наситено емоционално и парливо откровено, за да предаде сетивния си досег с реалността.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дечо Таралежков, Теодора Церовска и Невена Семова

Международен ден на киното с Невена Семова и Дечо Таралежков

Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят.  Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство.  Киното е "краста" и изисква пълна..

публикувано на 07.01.25 в 09:41

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48

Плакатите на Стефан Десподов отново пред публика

На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..

публикувано на 06.01.25 в 14:46
Габриела, Луиза, Надин, Янислав, Верен и Християна Стоименова

Тийнейджърът в мен: Християна Стоименова

Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов.  Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц"  на сезона по..

публикувано на 06.01.25 в 14:29
Ангел Каралийчев

Изкуството в мен: "Новогодишна приказка" от Ангел Каралийчев

Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..

публикувано на 06.01.25 в 14:19