Археолози, архитекти и реставратори протестираха пред парламента срещу приетите на първо четене промени в Закона за културното наследство. Законовите изменения, идващи на фона на казуса с разрушаването на тютюневия склад в Пловдив, бяха приети от парламента с 80 гласа "за", а мотивите за тях бяха, че капацитетът на Института за недвижимо културно наследство е ограничен и преписките се движат с години. Според протестиращите увеличените правомощия на общините по отношение на системата на културното наследство ще са пагубни за нея и ще я доведат до колапс. Арх. Велина Панджарова заяви, че основната цел на измененията е унищожаване на Института и че те ще доведат до увеличаване на корупционните практики в общините:
Общините трябва да плащат заплати на хора, които да се занимават с културното наследство. Хора, които са подчинени на работодателя си и да трябва да изпълнят негови поръчки, предполага се, че това отново е поощряване на някакъв вид корупционни практики.
Мотивите за промените в закона са дълбоко сгрешени и неверни, заяви арх. Яна Топалова:
Твърдяха, че така ще се подобри обслужването на гражданите, което, първо, не е основната цел на този закон. Второто твърдение, което не е вярно, е че общините имат капацитети по-добре си познават обектите.
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg