Жана Яковлева е завършила театралната академия в България , а в момента е директор на Българския културен институт в Италия. Той се намира в Рим в къщата на Борис Христов. Центърът започва своята дейност през 2006 година и днес италианците знаят много повече за България, българите и българското изкуство. За пореден път тази година ще има дни на българската култура, ще се гледа българско кино, балет „Арабеск” ще играе в най-голямата зала в Рим, ще има и други събития, свързани с безценното българско изкуство и култура. Трябва да се знае, че културата ни може да отвори и вратичката на българския бизнес – казва актрисата.
Жана Яковлева е трето поколение артист. Тя е дъщеря на актьора Юрий Яковлев, който е един от създателите на театър „Сълза и смях”. Записите с разсъжденията на нейния баща за театъра и живота, които се съхраняват в „Златния фонд” на БНР и които пуснахме в предаването, силно я развълнуваха. Въпреки сълзите тя прие тези негови думи като подарък и каза: Това, което съм аз е той! По същия начин мислим за театъра. Майка й е била директор на балета на Музикалния театър. Дядо й, който е руски дворянин е бил в един момент главен режисьор на Народния театър, а баба й Иванка Сладкарова, която наричали Жана и тя е кръстена на нея, е пяла с великия Фьодор Шаляпин.
Жана е в Италия от 1992 година. Заминава с надеждата, че там веднага ще я забележат и с дипломата й на професионална актриса ще може да играе, но това не се случва. Професионален актьор в чужбина е почти невъзможно! Винаги ще си останеш човек с акцент – казва актрисата. Въпреки всичко Жана вече има доста роли в италиански продукции, а българската публика я познава от изпълненията й в сериалите „Връзки”, „Столичани в повече” и „Четвърта власт”. Българските актьори са много по добри – според актрисата...но и в живота и в изкуството просто трябва да има повече любов, повече усмивки и повече вяра в себе си. Иначе да си българин в чужбина е „самотно” и Жана Яковлева все още сънува на български и плаче, когато слуша български песни.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg