Пътешествениците – или както сега ги наричаме – туристите, описват Синтра като мистичен град, в който сънищата и реалността се преплитат. Замъкът на Маврите, който до началото на 20 век е бил кралска резиденция, както и другите приказни дворци, катедралите и красивите градски къщи, са уникални образци на архитектурата на Европа. Разположен на брега на Атлантическия океан, на 30 километра от португалската столица Лисабон, Синтра е един от градовете, в който европейската история е оставила следи във всички посоки. Дори и българска следа. Едно от седемте чудеса на Португалия – дворецът Пена – е построен през 1839 година от Фердинанд Сакскобурготски, който е чичо на българския цар Фердинанд Сакскобурготски. Счита се, че архитектурният стил на двореца е емблематичен за Португалия, за времето на Романтизма – смесица между готика, романтизъм и мануелин. Мануелин е уникален с пищните си орнаменти стил, наречен на името на крал Мануел I. В него е преплетена сложна декорация с морски мотиви от усукани корабни въжета, раковини, корали, вълни, риби, котви. Той символизира времето на Великите географски открития – края на 15 век и началото на 16 век. Годините, в които Васко да Гама открива пътя до Индия по море (1498), а през 1500 г. Педру Алвареш Кабрал открива Бразилия.
Дворецът Пена, град Синтра и областта около него, са в списъка с обектите на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Както и град Евора, кулата Белен и манастира Жеронимуш в Лисабон, лавровите гори на остров Мадейра, винарският регион Алто Дуеро и дори лозята на остров Пику. Разбира се има и още. За мястото на културното наследство на Португалия в европейското културно пространство, разговаряме с Н. Пр. г-н Луиш Фераш, извънреден и пълномощен посланик на Португалската република в София.
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
С проф. Джън Дзин от Китайската художествена академия разговаряме в "Terra Култура" за артпроекта "Пастир на светлината" и България като първа локация на Expeditionary Light Project. В ефир превежда Преслава Павлова. Проф. Джън съчетава технологии и изкуство, за да създава мултисензорни преживявани. Творчеството му е социално ориентирано,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg