Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 12: Стълба към небето

БНР Новини
Илюстрация: Теодор Иванов

Стълба, стъпала, изкачване, движение. Изкачване на стълби като аеробно упражнение - упражнение на тялото. Стълба към небето - сладък десерт, упражняващ синтеза на рецепторите за вкуса към изтънченост. И другата стълба - творческата, изкачването на която осмисля сътворението на артистичния аудиопродукт... независимо дали аудиторията ще е от 10 или 10 000. Времето, когато творците се срещат в метапространството на Радиото. Иван Добчев, Теодосий Спасов, Йордан Радичков изкачват заедно Стълбата към Небето. Тримата се срещат във Второ студио на БНР, за да направят една радиопиеса. Един Радиотеатър. Подробностите като кавалът на Теодосий, леген, пълен с вода, различни по калибър звънци и хлопатари взимат дейно участие в процеса. Как се прави изкуство по радиото и по какъв начин това означава среща на няколко изкуства.

Заедно с Иван Добчев, Теодосий Спасов и Йордан Радичков слушателите виждат лицето на творчеството.

Йордан Радичков: По радиото не се вижда нищо, чуват се само човешки гласове. Това е плюс сигурно. Така по радиото човек може да говори с бога - чува го, не го вижда.

Теодосий Спасов: Музиката е висше средство за комуникация между хората... Това общуване е на високо ниво…

Иван Добчев: Театърът е малко тъкъв..., такава една весела игрива работа, нещо пишеш по пясъка, вълната идва и го изтрива и няма друг белег за него освен спомен докато един записан такъв текст, записана игра с думи, със звуци има значение такова, че нещо остава. Завинаги.

В музикалната картина на Епизод 12 са използвани хоров и актьорскопеснопеният театралнен проект „Апокриф” на Иван Добчев и Маргарита Младенова.   

Първо излъчване на епизода в ефира на БНР: понеделник, 3 май 2010 г, 10.30 часа, програма „Христо Ботев”.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02