Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горанов обеща проверки за произход на парите от т. нар. "Панамски досиета" за офшорните зони

Снимка: БГНЕС


Държавата вече има стратегия за действие по информацията за български собственици от от т.нар. "Панамски досиета" за офшорните зони. Финансовият министър Владислав Горанов обеща проверки за произход на парите и платени данъци.

Първото, което държавата предприема, е проверки на приходната агенция, за да се установи дали преди да бъдат отклонени средствата към офшорни зони, са платени данъците у нас:

В момента, в който излязат данни за някое лице, започваме селекция. За мен ползването на офшорни компании показва, че ти искаш да избягаш от нещо, дали от идентичността си, дали от произхода на средствата, дали от данъчно облагане. Този отговор трябва да дават хората, които имат офшорни сметки, офшорни компании, а в никакъв случай отговорът не трябва да бъде, че се крият от държавата – обясни Владислав Горанов.

Правителството е в контакт с Международната асоциация на разследващите журналисти и подобно на други правителства, е поискана информация, за да се улеснят проверките. Отговор все още няма. Горанов не смята, че собствениците на капитали, насочени към тези зони, могат да бъдат принудени да ги върнат в страната и не може да се говори за източване:

Източени са средствата, които са откраднати или заради които не са платени данъци, или които са придобити в резултат на престъпна дейност, нещо, което ще бъде предмет на разследване от страна на държавата. Връщането им тук зависи от техния собственик. В този смисъл няма легални методи да репатрираш капитали от една в друга посока, без да нарушиш основни права на собственост.

Финансовият министър подчерта, че българското законодателство е доста по-стриктно по отношение на офшорките, сравнено с останалите страни-членки на ЕС:

Ограничение, такива компании да могат да правят бизнес в съществени сектори на икономиката, като например да притежават лицензи за мобилни оператори, за организиране на хазарт, куп други икономически дейности от съществен интерес. България на практика е държавата с най-много офшорни зони, включени в нейното законодателство от гледна точка на ограничения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.