Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

146 години от смъртта на Любен Каравелов: Революционерът, поетът, журналистът

| обновено на 21.01.25 в 13:00
Любен Каравелов (1834-1879)
Снимка: wikipedia.org

На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов, уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на предаването "Нашият ден".

"Образът на Любен Каравелов е преплетен с образите на други наши видни национални герои", подчертава д-р Великов. Каравелов е част от групата революционери, които успяват да доживеят свободата и избират Русе за свой дом след Освобождението. Градът по това време е най-големият в новоосвободеното княжество и силен икономически център. Това го прави привлекателно място за личности като Панайот Хитов, Филип Тотьо и много други национални герои, решили да продължат живота си там.

Дейността на Любен Каравелов е тясно свързана с Русе, особено в периода му в Букурещ. Решението му да се установи в града след Освобождението не е случайно – то е плод на логична връзка между неговите усилия за освобождение и стратегическото значение на Русе като икономически и културен център.

Един от най-ярките символи на уважението на русенци към Любен Каравелов е неговото погребение на 21 януари 1879 г. "Това е първото събитие след освобождението на града, което предизвиква силен обществен отзвук", посочва д-р Великов. Смъртта на Каравелов оставя траен отпечатък в съзнанието на хората и затвърждава неговото място сред великите личности, които са оформили националната ни идентичност.

Днес, 146 години по-късно, Каравелов остава символ на свободолюбие, културно израстване и национална гордост – наследство, което продължава да ни вдъхновява.

Слушайте! 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25