Гласовете преодоляват пространства.
Българският глас, чут по радиото, преодолява разстояния и не е затворен единствено в хронотопа на България. Радиото като феномен довежда до втори феномен - културологична взаимопроницаемост, медиен интерес към друга страна, интерес, опосредстван с инструментите на словото.
Този епизод е направен най-напред с участието на Петър Увалиев, който работи за Българската редакция в Би Би Си повече от 50 години, и за първите му рецензии по радиото за българския театър.
В 13-и епизод на „Радиото” ще станете свидетели и на спомени – спомените на колегата Стефан Радованов, работил 8 години в Прага като журналист в Българската редакция на Радио Свободна Европа, и Ели Хауърт, дългогодишен шеф на вече несъществуващата Българска редакция на Би Би Си Лондон. В тези спомени неминуемо присъства и рефлексията на мрачните времена през 80-те години в тяхното ежедневие, а също и на годините на прехода.
Скачаме от София в Прага и Лондон, от „Драган Цанков” в сградата на стария Чехословашки парламент, предоставен от Вацлав Хавел на свободомислещото Радио за цената от една крона. Песничките на Бохуслав Нохавица, написани през същите тези мрачни времена, звучат от Прага.
Спомените са не само за времената, не само за правенето на радиото през тези времена, тук и там, отсам и оттам желязната завеса, преди и след желязната завеса, като изпълнена задача за срок от 8, 10 или 20 години, но и за ценността на думите на българския глас, произнесени на 1295 и 2490 километра оттук.
Първо излъчване на епизода в ефира на БНР: понеделник, 17 май 2010 г, 10.30 часа, програма „Христо Ботев”.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg