Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имената и символиката на буквите

• След като повече от 11 столетия се ползваме от светлия дар на буквите, е нормално да ги смятаме за даденост. За наша чест има един ден в годината, когато да си припомняме, че буквите, писменото слово, просветата, културата, духовният подем не са ни дадени веднъж за винаги. Те са плодът на усилния и последователен труд и вдъхновение на първоучителите на славянския род и на техните многобройни знайни и незнайни следовници. Те се нуждаят от нашата непрестанна грижа, буден дух и устойчивост, за да бъдат живи и плодоносни в нашия бързооборотен материалистичен свят. За да докоснат с благословия и мъдрост и идващите след нас. Нека в този светъл ден се върнем към далечните времена, когато буквите се раждат не просто като знаци за обмен на информация и памет, а като боговдъхновено творение, изпратено на човеците, за да чуят и прозрат  божието слово. За жалост свидетелствата от това време са оскъдни и тълкуванията на символиката на писмените знаци са многобройни. Кои от тях са най-убедителните. Какво означават имената на буквите, свързани лиса в единен текст, както ни се ще да вярваме. В празничното издание на предаването гостуват проф. Маргарет Димитрова, преподавателка в СУ „Св. Климент Охридски“, и Инна Димитрова, докторантка в Кирило-методиевския научен център при БАН.
• „Езикови справки по радиото“ – „Св.св. Кирил и Методий“, „Св.св.св… 40 мъченици“?
• „Най-хубавата българска дума“ – според слушателите на програма „Христо Ботев“.
• „Всичко за образованието“ – за обществената ангажираност на учените от Института за български език към грамотността и езиковата култура на учениците разговаряме с директорката на Института проф. Светла Коева, гл.ас.Светлозара Лесева и гл.ас. Илияна Гаравалова.
• „Игрословица“ – игра с въпроси от областта на езиковата култура.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22