Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музикални фамилии”: Пипкови

От китките до националния стил. В 1901 г учителят Панайот Пипков създава най-хубавия химн на света - на Св.св. Кирил и Методий, на духовността. Бащата, Христо Пипков, музикант, не успява да осигури образование на сина си. Осигуряват му го - през 1893/5 г. артисти от „Сълза и смях” - изпращат го да се учи в Милано. Щедро надарен от природата, Панайот Пипков работи като артист, музикант, основава неколцина музикални дружества, дирижира ги и пише музика за тях, основава ученически църковен хор в Ловеч, корепетитор е в операта в София, капелмайстор - като такъв участва в Първата световна война; но, преди всичко е учител. И пише - ученически песни, детски оперетки...
Синът, Любомир Пипков, завършва с отличие Екол Нормал в Париж - ученик е на Пол Дюка, Надя Буланже, Ивон Лефебюр... Неговото високообразовано поколение си поставя задача, която днес изглежда странно: да създаде български национален музикален стил. Пипков, Владигеров, Веселин Стоянов, Марин Големинов - с европейско образование и кариера се връщат в Родината, за да градят... Правят го на базата на българската народна песен. Всеки от тях извлича от нея онова, което е присъщо на собствената му природа.
Поколението на Панайот Пипков има друга задача: да образова, да внедрява по-различна, съвременна култура. Прави го също на базата на народната песен - устойчивото, самобитното, което българската нация притежава. Панайот Пипков, както и другите му връстници, пишат училищни песни, клавирни пиеси, обединяват ги в т.н. китки, издават, свирят, обучават...
В предаването ще звучи музика от Панайот Пипков, клавирни творби от Любомир Пипков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05