Една романтично извисена поетична приказка, съхранявана в Златния фонд на БНР, ще бъде централното аудио събитие на програма „Христо Ботев“ във вторник, 24 май. Точната дата на създаването на постановката не е известна, но се предполага, че е в началото на 60-те. Режисьорското решение на Мария Нанчева е да вдигне градуса на напрежението на тази драматична история в стихове и да превърне мистичната енергия и експресивност на символистичната поема на Георги Райчев в приповдигнато-романтично акустично творение.
Раздвоението на личността, вътрешното разкъсване между невъзможността да постигне бленуваното и невъзможността да се примири с вече постигнатото стои в основата на легендарно-драматичния конфликт, повлиян както от приказките на Хофман и прозата на Едгар Алан По, популярни сред българските символисти в началото на 20 век, така и от чисто фолклорните сюжети за двойствената същност на жената-кошута през деня и през нощта.
Еленово царство е написана през 1929 година и представлява единственото драматично произведение на Георги Райчев (на снимката вляво).
Обаятелното актьорско присъствие на куп звезди от началото на 60-те като Цонка Митева, Йордан Матев, Васил Стойчев, Олга Кирчева, Стефан Петров Димитров, Лили Енева, Иван Тонев, Васил Кирков, Виктор Георгиев и Григор Вачков дава непреходно звучене на този Златен запис на Радиотеатъра.
След излъчването тук ще намерите Еленово царство като podcast.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg