От 10 юни, всеки работен ден от 21.20 часа, ще започне едно забележително четене. Книгата сама по себе си е една от онези, които определяме като настолна книга. Читателите често я наричат и невероятна книга. Българска класика в най-завършен вид. Исторически роман, публикуван през 1952 г., който представлява първа книга от тетралогията на Димитър Талев. Класическите произведения на българската литература са слънчевите стълбове, крепящи националното ни самосъзнание… според издателското представяне на издателство "Захари Стоянов".
Четенето на Железният светилник в ефира на програма „Христо Ботев“ потегли от едно откритие. В Златния фонд на БНР е съхранен уникален запис с времетраене 750 минути, направен очевидно в продължение на няколко последователни дни през 1971 година. Четящият глас е на Апостол Карамитев. Апостол Карамитев е чел в продължение на няколко дни „Железният светилник” пред микрофона в студио на „Драган Цанков” 4 с много малко съкращения, като в началото на всяко поредно четене женски дикторски глас преразказва с няколко изречения какво е било прочетено през вчерашния ден. В записа не личи монтаж, не личат дубли, дори пестеливото музикално оформление звучи като оформление на живо. Гласът на Апостол се лее пред микрофона. Разчитането на текста е перфектно, очевидно внимателно и последователно подготвено преди началото на записа. Смяната на ритъма и промяната от вътрешното психологическо състояние на героя към действена сцена или природна картина е лека и прецизна. Дори някои естествени дребни несъвършенства на живото изпълнение правят пърформанса още по- чаровен, топъл, задушевен. Най-голямото обаяние, най-голямата сила на четящия Апостол Карамитев е в диалога. Тук той без никакво напрежение и без никакъв напън за имитация на различни гласове успява да влезе в кожата на различни герои.
Този стар запис, този запис, който отлежава като скъпоценно вино вече 45 години, предизвика една забележителна ПРЕМИЕРА на Радиотеатъра. Нова, зашеметителна, откривателска, и същевременно сериозно стара. След дългото четене на Антихрист от Владимир Пенев в 54 епизода, Сидхарта от Васил Бинев в 30 епизода, Поручик Бенц от Велислав Павлов в 70 епизода, сега започваме Железният светилник. През юни ще чуете първите 16 части. Най-напред в ефир, а след това и като подкаст.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg