Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

EС инвестира 60 милиарда евро в страните от Близкия изток и Африка, за да спре миграцията

Франс Тимерманс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

EС иска да инвестира 60 милиарда евро в страни от Африка и Близкия изток за спиране на миграцията към Стария континент. Новият план на Комисията „Юнкер“ беше представен пред Европейския парламент в Страсбург.

Приоритетни ще бъдат Йордания, Ливан, Мали, Нигерия, Нигер, Сенегал и Етиопия, където има много бежанци и откъдето идват мигранти. Тунис и Либия също са в обсега на предложението.
С техните правителства Брюксел ще сключва споразумения за партньорство по подобие на сделката с Турция. От тях ще се иска да приемат обратно нелегалните си мигранти, да контролират границите си и да сътрудничат по проекти за развитие финансирани от Европа. В замяна следващите години Съюзът обещава да мобилизира 60 милиарда евро инвестиции, по модела на плана „Юнкер“ за растеж в Европа.
Трябва да преосмислим традиционния ни модел за помощи за развитие, давайки по-голяма роля на частните инвеститори, каза в Страсбург зам.председателят на ЕК Франс Тимерманс.
Целта е да се премахнат първопричините за миграцията като бедността и безработицата в бедните африкански страни.
По демографски и икономически причини Африка ще продължи да бъде основния континент на преселение на хора, освен ако не изкореним проблемите там, допълни представителят по външната политика Федерика Могерини.
В допълнение се обещава шанс за легална миграция по примера на САЩ и Канада с т.нар. „Синя карта“ на ЕС за квалифицирани работници.
Откъде ще дойдат парите? По различни програми и доверителни фондове от бюджета на ЕС ще се пренасочат 3,1 милиарда евро, които чрез финансови инструменти трябва да привлекат още 31 милиарда частни инвестиции. За да бъде постигната сумата от 60 милиарда частни капитали обаче всяка от 28-те държави-членки трябва да отдели още пари от хазната си в почти същия размер. Колко точно ще се иска от България ще стана ясно през есента, когато законодателното предложение ще бъде внесено.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.