Тази година светът отбелязва 400 години от смъртта на двама от колосите на европейската литература - англичанина Уилям Шекспир и испанеца Мигел де Сервантес. По-точно, смята се, че 23 април 1616 г. е денят, в който е погребан авторът на „Дон Кихот”, а неговият английски съвременник умира на същата дата, но по Юлианския календар - всъщност 10 дена по-късно. Двете държави по това време използват различно летоброене.
Светът отбелязва по най-различни начини двете годишнини. Радиотеатърът на БНР също се включва в този маратон. Всеки делничен ден през юли малко след полунощ ние ще излъчваме за нашите слушатели пиесите на безсмъртния драматург, както и драматизация на великия роман на испанския хидалго.
И така в понеделник 4 юли от 0.15 ч може да чуете „Сън в лятна нощ” адаптирана за радио и режисирана от Минчо Събев.
Във вторник на 5 юли ще се насладите на гласовете на Наум Шопов, Апостол Карамитев, Невена Коканова и Георги Черкелов в пиесата „Ричард ІІІ”.
В сряда на 6 юли ви предлагаме „Юлий Цезар” под режисурата на Ребека Арсениева с участието на актьорите Георги Черкелов, Андрей Чапразов, Стефан Данаилов, Ванча Дойчева, Антон Радичев.
В четвъртък и петък - съответно първа и втора част на „Ромео и Жулиета” с Ирина Тасева и Апостол Карамитев под режисурата на Стефан Сърчаджиев.
Всичките постановки са направени по безсмъртните преводи на големия български пот Валери Петров.
от понеделник до петък, 0.15 часа
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg