На 24 юли, неделя, в обичайното време на Радиотеатъра ще бъде излъчена пиесата „Фандо и Лис” на Фернандо Арабал.
Фернандо Арабал е съвременен испански драматург, постигнал световна известност. В началото неговите пиеси са писани в стила на театъра на абсурда, по-късно стават истински самобитни, със свой характерен, неподражаем и за много хора привлекателен стил. В неговите текстове се натъкваме на натрапчивата любов към майката, на страстта към религията, доведена до най-деформирани и уродливи форми, на хомосексуалността и сексуалните извращения. Героите му винаги разкриват дълбоките мрачни, скрити страни на човешката същност. Образите в пиесите му се мятат от една крайност в друга, водени от неосъзнатата нужда от любов. Езикът му често е скандализиращ, остър, циничен, но не и вулгарен, цели да разтърси публиката и да предизвика културен шок. За това Фернандо Арабал често е критикуван, низвергнат от едни и възвеличаван от други. Така или иначе публиката винаги преизпълва салоните където се играят негови пиеси и никога не остава безстрастна.
Във „Фандо и Лис” се разказва за мъж и жена, тръгнали по пътя за Тар. Жената е парализирана, мъжът я бута в инвалидна количка. Тя е напълно физически зависима от него. А той пък е напълно емоционално зависим от нея. И въпреки тази силна връзка между тях, болката, нараняването, взаимното раздиране и непоносимост един към друг изглеждат някак неизбежни, понякога дори плашещи и зловещи. А Тар се оказва митично място, място, където страдането - физическо и духовно, едва ли съществува. Място на изцелението. Място на духа. Но дали човек има силите да стигне до него – чуйте отговора на Фернандо Арабал.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg