Вели Чаушев е роден на 11 септември 1934 година в Златоград. Завършва педагогическо училище и една година учителства.
Решението да кандидатства във ВИТИЗ Чаушев взема след случайна среща с Апостол Карамитев, с когото го свързва силна духовна връзка и до днес. Кандидатства и го приемат без да е взел нито един урок. Завършва следването си през 1958 година и постъпва в трупата на Хасковския театър, от 1961 година е актьор в Държавния сатиричен театър. Коронната му роля е Младия в „Когато розите танцуват“ на Валери Петров.
От рано се увлича по поезията, той е един от първите актьори, разчупили шаблона на рецитаторския патос, известен е с умението си да поднася стиховете човешки и много разбираемо. Днес той е сред най-добрите рецитатори у нас, популярен е неговият моноспектакъл по стихове на Валери Петров „Разтворен прозорец“.
Автор на разкази – сборниците „Разкази върху трамвайни билети“, „Кафе в Златоград“ и „Ще се видим довечера“. Детски повести – „Сламчо“ и „Грънчо“. По негови стихове маестро Димитър Вълчев създава песента „Крадец на бисери“, която в изпълнение на Маргарита Димитрова печели Първа награда на „Златният Орфей“ през 1967 година. По негови стихове са създадени и песни за „Златният кос“, където като изпълнител има близо 20 песни.
Вели Чаушев бе специален гост в „Нашият ден“ във връзка с премиерата на най-новата му книга „Видения в „небесния театър“ – спомени за хора, места и времена, които ни липсват.
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg