В предаването „Български изпълнители” ще ви запознаем с една изгряваща млада певица, която през изминалите месеци превзе сърцата на българската публика. За нея Орлин Анастасов каза: радвайте й се сега, защото съвсем скоро тя ще пее по световните сцени.
В музикалното училище Ралица Ралинова учи пиано, по-късно обаче я увлича страстта по пеенето. Завършва и двете специалности в Националната музикална академия в София – пиано при проф. Димо Димов, оперно пеене – при проф. Илка Попова. Има много награди зад гърба си, а през 2014 година достига и до полуфинала на международния конкурс „Дебют“ във Вайкерсайм (Германия). Тогава печели стипендията „Рихард Вагнер“, която й осигурява възможността да посети прочутия фестивал в Байройт.
Посещава Международната лятна музикална академия ISA (Йенерсдорф, Австрия), където учи при проф. Томас Мозер. Участвала е в майсторските класове на Оливие Дориа и Вера Николова , Ангелика Киршлагер (Австрия), Александрина Милчева, Иван Ангелов, Христина Ангелакова и Анна Томова-Синтова. Дебютът й на българска оперна сцена се осъществи тази година в Бургас в ролята на Джилда от „Риголето“ на Верди, а от там последваха покани и от Националната опера в София – за Новогодишния концерт и след това – отново за „Риголето“ в партньорство с Венцислав Анастасов. Занапред й предстоят още много изяви, една от най-скорошните ще е на фестивала Шенкенбергер в Швейцария, там отново ще се превъплъти в ролята Джилда от „Риголето”.
На 17 юни, от 23 часа по програма „Христо Ботев” ще чуете записи от последните изяви на Ралица Ралинова на българска сцена.
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg