Историческият музей в Габрово представя в изложба греховното облекло на габровката през Възрожденския период и характерните за региона накити и мотиви. Колекцията, в която е показан женският накит за глава - сокай, ще е на разположение на посетителите през целия юли.
В началото на 19 век официално било забранено на жените да носят сокай. Църквата преследвала разкошните облекла и накити като греховни, но въпреки това до началото на 20 век в някои закътани предпланински селца, сукайното забраждане продължава да се среща. Характерният накит, част от традиционната женска носия в Габровско, Търновско, Ловешко, както и в Македония се състоял от много елементи и цената му достигала 800 гроша. А тези със сребърни или позлатени кръжила стрували още по-скъпо. Сокаят, който красял главите на омъжените жени бил всекидневен задължителен накит, въпреки тежестта му. Смятало се, че скрива младата невеста от уроки и зли очи. Сукайното забраждане посетителите на музея могат да видят през целия месец юли в изложбата "Накити през вековете", в която е представена и колекция от чапрази, известни още с името пафти.
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg