Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години Национален военноисторически музей

БНР Новини
Предмети, собственост на Александър I Батемберг.
Снимка: Булфото
Националният военноисторически музей – един от първите музеи в страната, навърши 100 години. Музеят е третата общонационална музейна структура след разделянето през 1906 година на първия български Народен музей и тази година отбеляза своя празник с юбилейна изложба, озаглавена „Първите 100“. Експозицията представя първия век от развитието на музея и включва експонати, повечето от които не са представяни досега пред публика. Сред тях са голямото огърлие на ордена „Св. Св. Равноапостоли Кирил и Методий“ – най-високото отличие на Царство България, чийто единствен носител и негов Велик магистър е монархът; фелдмаршалският жезъл, поръчан по повод 25-годишнината от възцаряването на Цар Борис III, който той никога не е държал, тъй като е починал преди поръчката да бъде изпълнена, както и яйца на Фаберже.
С този юбилей музеят цели и да разкрие тайния свят на музейния работник, като за първи път въвежда посетителите в реставрационното си ателие и фондохранилищата, с които разполага. Изложбата ще продължи три месеца, а какво още включва тя и каква е историята на Военноисторическия музей можете да чуете в предаването.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обучение по традиционно строителство в "Етъра"

В музея на открито "Етъра" край Габрово днес започва десетото издание на  образователната програма "В света на старопланинската архитектура", посветена тази година  на европейските измерения на традиционното строителство. Събитието събира занаятчии, изследователи и специалисти от Норвегия, Унгария, Чехия,  Румъния и България, а акцентът е..

публикувано на 31.07.25 в 09:09

Наближават празниците на Димитровград

Как се поддържа малка галерия, и то с ценни творби на български класици в Димитровгард. През август предстоят празниците на града, а Историческият музей в Димитровград ще бъде реновиран и преобразен.  Антоанета Станчева , директор на Историческия музей и на Художествената галерия в Димитровград, споделя повече за предстоящите събития пред..

публикувано на 31.07.25 в 08:55

Първи поглед за Фестивала на българския игрален филм "Златна роза"

Варна отново ще бъде домакин на 43-тото издание на Фестивала на българския игрален филм "Златна роза". Форумът представя новите постижения в родното кино и събира професионалната общност и публиката в актуален разговор за състоянието и перспективите на филмовото изкуство. 26 пълнометражни, 42 късометражни филма и 2 сериала са подали заявки за..

публикувано на 31.07.25 в 08:10
„Архангелско опрощение“

На Преображение Андрей Янев открива изложбата си "Архангелско опрощение"

На 6 август от 12.30 часа, след празничното Богослужение за Преображение Господне, в изложбената зала при музея на Бачковския манастир художникът Андрей Янев ще открие изложбата си "Архангелско опрощение". Събитието се организира под патронажа на Президента на Република България Румен Радев и с благословията на Негово Преосвещенство Велички Епископ..

обновено на 30.07.25 в 18:44

"Павликени и светът" представя създадено на място хартиено изкуство за 14-ти път

На 21 юли в Народно читалище "Братство – 1884 г." в град Павликени беше открита изложбата "Павликени и светът". Тя е резултат от едноседмичен пленер на място, организиран от фондация "Аматерас", същата фондация, която всяка година провежда "Хартиен арт фест". Тазгодишният пленер събра автори от България и Турция, които създаваха екологично..

публикувано на 30.07.25 в 15:37