За един диктатор не е важно какво му е основанието, за да започне война или да започне репресия – това е същността на диктаторските режими. В една либерална демокрация обаче е изключително важно, дори и да е с добри намерения, дори и да е по някакъв начин основано, ако то е основано на фалшива база, това вече само по себе си създава проблеми, каза в "Хоризонт до обед" Давид Джамбазов:
Истината е, че в докладът "Чилкот", който е 2,6 милиона страници, там не се говори в пряк текст за десет лъжи, доказуеми лъжи на Тони Блеър, а е се говори за много неправилен механизъм, по който британците биват въвлечени в тази война. Много неправилни действия, които всъщност са довели до вземането на едно много грешно решение. Лъжа изисква знание за истината. Ние можем да говорим например за лъжи на Путин, може би за лъжи на Ердоган в много отношения, защото по принцип отново диктатуриалните режими, авторитарните режими работят с пропаганда, която е сама по себе си една манипулация, една лъжа. Западните демокрации по принцип не работят на този принцип, но това не означава, че войната в Ирак не е била неправилна и не е можела да бъде избегната.
Светът е зареден с огромни зреещи циреи лудост, казва в един свой коментар Антоанета Колева от издателство "Критика и хуманизъм". Докато здравните системи на Запада се грижат само за телата, психиката остава пълна загадка, смята Колева:
Ако нашият тип цивилизационен ред е поставен на изпитание и е заплашен да се срине, ако има нещо, което е голямата, фундаменталната заплаха за нас, то това, според мен, е изчерпването на индивидуалната психична енергия. Аз мисля, че в обясненията на всичко случващо се, в основанията и в мерките трябва да се включи вниманието и грижата към психичното.
Проф. Ивайло Дичев отбеляза в текст за Дойче веле ликвидирането на политическата рационалност:
Това, което наричахме глобализация, представляваше едно отстъпление на политическата инициатива за сметка на търговията, мобилността и т.н. В момента виждаме един реванш на политическото, политическото се връща с всичка сила, включително с милитаристични средства. Това, което става в целия свят, е връщането на насилието като начин за решаване на някакви проблеми.
Подробностите можете да чуете в звуковия файл.На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg