Държавата ще проучва къде в България може да бъдат изградени съоръжения за разграждане на отпадъци в среда без кислород. В същото време кметове на общини, в които има депа за отпадъци, се опасяват, че не могат да покрият изискванията за изграждане на новите инсталации. Такъв е примерът от Ямбол.
15 000 тона биоразградими отпадъци годишно трябва да събират петте общини, които в момента изнасят сметта на регионалното депо. Тепърва ще бъдат направени проучвания на количествата на морфологичния състав на отпадъците. Кметът на община Тунджа Георги Георгиев е скептичен за бъдещето на проекта:
Всичко звучи много добре, хубаво е да има такава инсталация. Първо и най-сериозно условие е дали ще можем да съберем тези 15 000 тона в годишен порядък. Това е вече голямата въпросителна пред реализацията на подобен проект.
В момента в страната действат три такива инсталации - една в София и две частни в Ямбол:
След като в една София не могат да се съберат количествата на подобни видове отпадъци, че да бъдат преработени по този метод, имам изключителните съмнения, че това може да се случи тук при нас, каза той.
На регионалното депо, освен Ямбол и Тунджа, депонират сметта си и общините Сливен, Стралджа и Нова Загора.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg