До 17-годишна възраст Асен Вапорджиев изучава цигулка и живопис и едва сле това се насочва към контрабаса. Свири в любителски оркестър, сформиран от баща му. Първата му концертна пиеса е в Търново, където свири пиеси за флейта в преработка за контрабас. През 1923 г. завършва Музикалното училище в София и със стипендия е приет в Парижката консерватория при проф. Едуар Нани. Видният педагог дава следната оценка на ученика си при завършването: За вродената артистичност и неговата техника на пръстите и лъка, Асен Вапорджиев е контрабасист, когото смятаме за най-добрия виртуоз на този инструмент.
Асен Вапорджиев умира през 1987 г.
Още интересни подробности от биографията на музиканта и негово изпълнение чуйте в звуковия файл - в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче".
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Изборите в Германия приключиха и те имат своите добри и лоши страни. Със сигурност от тук нататък това, което ще се случва в Германия, от която се очаква..
След определението на Конституционния съд за преизчисление в национален мащаб на резултатите от произведените на 27 октомври 2024 г. избори за народни..
Повече от три (направо почти четири) години минаха, откакто излезе дебютният албум на живеещия между Амстердам и София перуански перкусионист и композитор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg