Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се предпазим от имотна измама

БНР Новини
Антоанета Итева, Камен Каменов, Анелия Торошанова, Захари Генов, Даниела Иванова, Жени Петрова (отляво надясно).
Снимка: Кирчо Стоичков

Какви са мерките на нотариалната гилдия за борба с имотните измами? Защо са необходими законодателни промени, за да може нотариусът да играе основна роля в определяне кръга на наследниците и квотите в наследството? Нотариусите настояват да се върне отмененото преди две години положение, при което Агенцията по вписвания не е издавала незаверени преписи – копия на нотариални актове. В другите европейски страни обикновен човек не може да поиска и да получи копие от нотариален акт на друг човек. Навсякъде имотният регистър е публичен, но достъпът до нотариалните актове е опосредстван. Извършва се чрез адвокати, нотариуси и други. Тази промяна е важна, защото има огромен риск от нова вълна имотни измами, след като на практика съществува възможност всеки да отиде в Агенцията по вписванията и да получи незаверен препис от нотариален акт на определено лице и имот.
Това копие лесно може да стане заверен препис и годно доказателство за прехвърляне на имот, най-вече в случаите, когато нотариалният акт е издаден преди 1992 година и не е вписан в информационната система на агенцията – предупреждават от нотариалната гилдия.
Чуйте съветите на гостите в студиото на „Законът и Темида“: нотариус Камен Каменов – зам.-председател на Камарата на нотариусите в България и консултант на предаването, Антоанета Итева – председател на Софийската регионална нотариална колегия, нотариусите Жени Петрова и Даниела Иванова – зам.-председатели на колегията, адвокат Захари Генов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45