Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакъл по австрийска пиеса разказва за бежанците в българския контекст

Премиерният спектакъл „Смъртни грехове“ е постановка на Ива Панева по пиесата на съвременния австрийски драматург Феликс Митерер.
Когато избирах подходящ текст, ми се искаше да е нещо актуално, а в същото време - вечно. Пиесата засяга темата за идентичността, бежанците, миграцията – тема, с която сега се сблъсква ежедневно всеки един българин и европеец. Пиесата е писана в края на 90-те години, имайки предвид една друга миграция, друга вълна към Европа, но нещата някак си се повтарят през вековете и ето че тази тематика отново е актуална.
В представлението са вплетени направените от екипа видеозаписи на интервюта с бежанци и мигранти в България.
Искаше ми се тези записи да не са като това, което виждаме по телевизията, а да попитаме тези хора какви са техните мечти, кои са любимите им спомени от детството и от родината... Показваме и другата страна „на монетата“, като се стремим да избягаме от предразсъдъците за бежанците. Ако сега с нашето представление накараме поне един-два предразсъдъка у някои зрители да паднат, значи сме успели.
Премиерата на „Смъртни грехове“ е в четвъртък (27 октомври) в Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. Следващите представления са на 30 октомври и през ноември в Центъра за култура и дебат „Червената къща“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Габриела, Луиза, Пейо Пеев, Деян и София

Тийнейджърът в мен: Пейо Пеев

Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като  студийна група към Българското национално радио.  През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..

публикувано на 21.07.25 в 14:32