Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво работи арбористът?

БНР Новини
Александра Георгиева и Димитър Захариев в студиото на програма „Христо Ботев“.
Снимка: Кирчо Стоичков

Арборизъм, арборист... Странни думи за всекидневието ни, макар да виждаме непрекъснато арбористи или поне резултатите от тяхната много полезна дейност. За себе си арбористите казват, че онова, с което се занимават, не е наука, нито спорт, нито изкуство, а сбор от всички тези неща. За да работят качествено, трябва още да владеят техниките за катерене и спускане на алпинистите и на пещерняците, да запазват равновесие, независимо от люлеенето на вятъра. И в същото време да вършат основния си ангажимент: да лекуват дърветата! Ето, това е арборизмът! Произходът на думата идва от латински, arbor, дърво. В тази нелека професия арбористът често прилага умения на скулптор, на сценограф, на дизайнер... Освен, че се грижи и лекува дърветата, му се налага да оформя красиви живи зелени гледки.
Малко от историята на професията: за развитието на арборизма в градски условия силно допринася Джон Дейви. Наричан е „баща на дървесната хирургия“. В САЩ са известни имената на Франсис Бартлет (Francis A. Bartlett) и Алекс Шиго (Alex L. Shigo). В Германия водеща роля има Михаел Маурер (Michael Maurer).
За да станеш арборист, не е задължително да си учил за лесовъд или биолог, но помага. Какво, например, е завършил Димитър Захариев? Най-добре да научим лично от него. Важно е, обаче, да знаем, че Асоциацията на арбористите в България се е ангажирала с благородната мисия да помага на обектите – победители в Националния конкурс „Дърво с корен“. Тази година българският победител е Дъбът от село Насалевци , община Трън. Дъбът расте до църквата „Св. Богородица“ и може лично да го видите, като си направите приятен есен маршрут дотам. Не забравяйте да гласувате за нашия български фаворит в международния етап на конкурса „Европейско дърво на годината“. Подробности ще намерите в сайта на фондация „Екообщност“. Александра Георгиева от фондация „Екообщност“ и арбористът Димитър Захариев разказват още подробности.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15