Петко Стайнов, един от ярките представители на т.н. второ поколение български композитори, е роден на 1 декември 1896 година в Казанлък, в семейството на индустриалец. Народната власт няма да прости буржоазния му произход - след преврата на 9 септември 1944 година конфискуват доходоносната фирма на семейството, родната къща в Казанлък и дори пианото на композитора. С вродения си оптимизъм, обаче, той преодолява и това, както е преодолял огромното си лично нещастие - загубата на зрението на 11-годишна възраст. Никога не позволява това да се превърне в трагедия за него и близките му.
Учи в Институт за слепи, продължава образованието си в Германия. През 1923 година се завръща оттам като пианист и композитор с високи професионални умения. В дома му в 1933 година е основано Дружеството на българските компонисти "Съвременна музика" - съснователи са още: Любомир Пипков, Панчо Владигеров, Веселин Стоянов, АНдрей Стоянов, Димитър Ненов, Асен Димитров, Цанко Цанков. Петко Стайнов е председател на Дружеството от основаването му до 1944 година. През целия си живот изпълнява активно обществени функции - в областта на хоровото изкуство в България, като ръководител на института за музика към БАН...
Творчеството му отразява по специфичен начин интереса към фолклора, към българския епос, характерно за това поколение български композитори. И още - любовта на композитора към природата. Из симфоничното творчество на
В предаването са включени някои от най-популярните за Петко Стайнов, а и за българската музика творби: фрагменти от „Тракийски танци“, поемата "Тракия", увертюра "Балкан", сюитата "Приказка", Втора симфония.
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg