Плавен, плъзгащ се, въртящ се, галантен, изискан – и още много други епитети можем да използваме, за да опишем един от най-прекрасните танци – валсът. Историята му датира от самото начало на 16 век. Названието идва от старонемски език, където waltz означава точно това – да се обръщаме, да се въртим, да се плъзгаме. В края на 16 век френският философ Монтанье пише за танц в Аугсбърг, където танцьорите се държали толкова близо, че лицата им се докосвали. Съвременните изследователи твърдят, че валсът е синтез на редица европейски танци – корените му се откриват в популярния за времето си танц „матеник“ и неговата разновидност „фурианте“, изпълнявани на празник в чешките села, както и във френския танц „волт“ („лаволта“) и в австрийския „лендлер“ (може би най-близък до валса). През 18 век селяните от Бавария и Тирол танцували по двойки „валсер“, а в Бохемия и Австрия бил наречен „паркетния“. Много изкуствоведи твърдят, че истинският образ на валса идва от Виена, нейните предградия и балните зали на Хабсбургите. И като всяко ново явление първоначално е възприеман със смут! Постепенно от селските забави навлиза и във висшето общество, където широките, плъзгащи се и диви стъпки на народното веселие се преобразяват в къси, елегантни и изящни. Днес валсът е символ на веселие и елегантност!
По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..
"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg