Изложба на художника Васил Тенев ще се открие в пловдивската галерия „Резонанс“. Тя е под надслова „Силуети“ и с нея галерията открива сезона за тази година /18 ч./.
Васил Тенев завършва Училището за изящни изкуства в Пловдив и е с магистърска степен в Националната художествена академия в София - графичен дизайн, в класа на проф. Димитър Серезлиев. Работи в областта на живописта, графичния дизайн и керамиката. Негови творби могат да се видят в редица частни колекции в България, Италия, Германия, Австрия, Словакия и Дания.
Човешкото общество от първият си съзнателен ден до днес общува с езика на символите. В съвремието творческите личности също му отдават голямо значение. Българските художници не се лишават от изяществото на символиката. Васил Тенев е един от тях. Неговият диалог със зрителя е достатъчно понятен и изключително деликатен. Живописта му е многопластова, както в сферата на технологичното изпълнение, така и в нейното кодово послание. Привърженик на новите технологии, художникът умело комбинира метал, дърво и платно, заедно с маслена живопис. Той изгражда своите композиции, базирани на амалгамата, получена от същностната изява на тези материали и изразните средства, присъщи на собствения му художествен език. Изключителният естетически подход към композициите, носещи абстрактен декоративен изказ, се превръща в поле на идеи, преминаващи през праисторическата “азбука” на фигуратива, трансцеденталната иконография на християнското изкуство и съвременната “знаковост” на абстракционизма. Творчеството на Васил Тенев носи укротените пориви на динамиката, спокойствието на спираловидното движение, уловеният ход на времето на границата с безграничното пространство. Зрителят е свидетел на дълбоката проникновеност, с която художникът защитава красотата на света, в който живеем, и непостижимото духовно съвършенство, към което се стремим… Неминуемо. (Светла Москова, изкуствовед).
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg