Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангел Бончев: Ако не можеш да направиш голямо Добро, направи и малкото

БНР Новини
Ангел Бончев в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Емил Николов
Новинарят с над 24 хиляди новинарски емисии зад гърба си и на Христовата възраст от 33 - Ангел Бончев, е герой в „Третият в студиото“ броени дни преди премиерата на документалния филм „Светителят хирург“, посветен на Свети Лука Кримски.
Подобно на библейския апостол Лука и Свети Лука Кримски е лекар, художник и писател, оставил като наследство книги на медицинска и духовна тематика, сред които се откроява „Дух, душа и тяло“. Защитава докторска дисертация по медицина, работи като хирург в Ташкент. Оглавява катедрата по оперативна хирургия и топографическа анатомия в Държавния Туркестански университет. Отпътува от човешкия свят на 11 юни 1961 година – в деня, в който Църквата отбелязва паметта на всички светии, просияли в Русия. Скоро на гроба на Свети Лука Кримски започват да се случват множество изцеления...
По време на Дните на Свети Лука на 11 февруари в Пловдив ще бъде представен документалния филм на Ангел Бончев „Светителят хирург“.
Доколко създаването на подобен филм е ходене по тънък лед и кое е най-голямото предизвикателство пред автора, режисьора и оператор? Как се ражда идеята и какви са очакванията след първата прожекция? Живеем ли в хаос, който обезверява хората и как да се осъществи обединението? Отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Стратиев

Привличащата вселена на вавилонците

Литературният салон на "Хумор и сатира", наречен лаконично "Академия Комика", ще ви отведе тази неделя в един магически свят.  Светът на Станислав Стратиев. Уж близък и познат. Но и някак отдалечен, дистанциран. Като Вавилон! Един Вавилон, в който се организира първият музей на мотиката. "Академия комика" ви кани да чуете блестящия прочит на..

публикувано на 14.08.25 в 16:35

XXIII Международно биенале на графиката започва във Варна

В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна до 30 септември ще се проведе XXIII Международно биенале на графиката. Събитието съществува от 1981 година и е под патронажа на кмета на Община Варна. По традиция биеналето е подкрепено от Министерството на културата и СБХ. Проф. Валери Чакалов, директор на Градската художествена..

публикувано на 14.08.25 в 09:41

Миряна Михайлова, която последва сърцето си чак до Бостън и се превърна в артиста Miranda Limon

Тя е от Троян – градът на керамиката, но от десетилетия живее и твори в Бостън, САЩ. Там я отвежда любовта, а тук всяка година  я връща силната ѝ връзка с корените.  Миряна Михайлова , по-известна с артистичния си псевдоним  Miranda Limon , е българска мултидисциплинарна художничка, чийто творчески път започва от Троян. Родена и израснала в..

публикувано на 13.08.25 в 14:58
Народно читалище Надежда 1871 - Оряхово

Панаирните дни в Оряхово стартират с изложба, посветена на Марин Върбанов

Тази година "Панаирни дни Оряхово" отбелязват своето 94-то издание, като празничната програма продължава до 24 август . Откриването премина с представянето на уникална изложба , посветена на световноизвестния художник проф. Марин Върбанов , в художествена галерия "Савчеви". В разговор за "Нашият ден" секретарят на Община Оряхово Христинка..

обновено на 13.08.25 в 11:56
Мина Дичева

Мина Дичева: Най-важното в изкуството е посланието

За социалния коментар чрез изкуството разговаряме в "Нашият ден" с визуалният артист и автор на списание "Дерзай" Мина Дичева . В своите артистични изяви Дичева експериментира в търсене на нови пространства за създаване на изкуство. Последната работа на художничката е била коментар на креативната индустрия. По думите на Дичева много от..

публикувано на 13.08.25 в 11:10