Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли истерия с чистотата на въздуха и защо?

БНР Новини
Снимка: архив БГНЕС

Достъпът до навременна и адекватна информация за състоянието на въздуха, който дишаме, е показателен за нивото на диалога между населението и институциите, а все повече и жизненоважен. Плановете и мерките за подобряването на въздуха в големите български градове и най-вече в София, се определят от екологични организации като закъснели и прах в очите. Както и в дробовете на данъкоплатците.
България години наред държи непочетни челни места в класациите за замърсяване с фини прахови частици - ФПЧ, като периодично истерията по въпроса ескалира, за да не последва нищо адекватно като мерки, което да промени ситуацията.
Къде грешат хората и управляващите и има ли умисъл в грешките, питаме съветника по екологични политика в сдружение „За Земята“ Ивайло Хлебаров. Доколко е вярно твърдението, че Столична община и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) крият информация относно състоянието на въздуха в София и как е възможно това да се случва, въпреки сериозното обществено недоволство и тревога? Какъв е отговорът на официалното искане към ИАОС от страна на няколко неправителствени организации, сред които сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“-България, за почасовите данни от автоматичните измервателни станции в София за последните 4 календарни години?
Какво ще донесе поредната стратегия, която изготвя Столична община, и какво е изпълнено по предишните две? Отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00
доц. д-р Цвета Маркова

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация

На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение.  Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..

публикувано на 13.12.24 в 12:45

"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос“ в Приморско

"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..

публикувано на 13.12.24 в 08:51

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59