Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни пътеки на българската археология

БНР Новини

Каквото и да говорим, почитателите на археологията обичат да гледат златни находки. В това отношение поредната десета изложба „Българска археология“ няма да ги остави равнодушни! През изминалия сезон родната археология наистина премина по златни пътеки: и в прекия, и в преносния смисъл на думата. „Може би най-златната година“ - обобщава резултатите доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН.
Има ги и материалните находки от златни предмети. Но от особена важност се оказват данните, че проучванията са същинска златна съкровищница на познанието! Дори да вземем само няколко, достатъчно показателни примера. Трудът на екипите, работили при пещерата Козарника, е изключително благодатен : в праисторията да се попадне на предмети, които имат характер на истинско серийно производство, е удивителен късмет и щастие за всеки учен! Сезонът бе щедър на резултати и към проучвателите на солодобивния комплекс при Провадия. За учените отдавна е ясна връзката между най-старото обработено злато на света от Варненския халколитен некропол и добива на сол при Провадия. Древните хора , обитавали нашите земи, са приемали златото с мъдрост : то е престиж, но същинското богатство е солта. Тя е жизнено важна. Без нея няма оцеляване!
Златните пътеки на познанието водят и до днешен Созопол, някогашната красавица Аполония. Златна е и пътеката към Деултум, който спокойно може да се нарече „първообраз на Бургас“.
Поредната блестяща пътека в развитието на историята и на обществените отношения отвежда на югозапад, до изумителната Хераклея Синтика. В отделни предавания ще ви запознаем с всички проучвани 18 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 40 000 г. пр. наше време) до Средновековието.
На 14 февруари, с участието на 14 музея от страната, българските археолози ще си направят отличен подарък за своя професионален празник и ще поднесат поредната приятна изненада на посетителите, с представянето на най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон. Изложбата може да бъде видяна от 15 февруари до 19 март 2017 година в залата за временни изложби на Националния археологически институт с музей при БАН. Чуйте в звуковия файл какво разказва доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10