Историята на Възкресението вълнува човечеството от незапомнени времена. И без религиозни рамки. Връзките с други измерения и Отвъдното от хилядолетия проповядват древни традиции като достигналата до наши дни Сиддха – философията на безсмъртните.
Васил Иванов Кунчев. Левски. Дяконът. Апостолът... Иконата на България, която трудно намира своя храм. Безумната народна любов и още по-безумното народно предателство. Една дума с четири въпросителни: „Народе????“ От рождението до възкресението му.
По какво се различава Пратеникът от обикновения човек? По това, че осъзнава мисията от рождението си и знае края на пътя си. Важна е обаче и Майката на Пратеника. Тя също е различна от другите майки, защото вижда Вечността. Какво прави майката на Левски Гина, щом до нея достига вестта за залавянето на сина ѝ. Гина кичи децата…
Празникът е като мъката – мигът, в който си готов да се представиш. Пред Създателя. По негов образ и подобие. И след като си изпълнил мисията си, да се възкресиш. Но преди това задължително има екзекуция. Криминалистът подполковник Венцислав Радков, който прави разследване за местоположението на гроба на Апостола, разказва една от версиите за това от кого е обесен Левски и кой се е осмелил да се доближи до трупа му.
За разлика от Иисус, до гроба на Левски никога не стигат жените, които го обичат. Майката, сестрата, любимата… Но това с нищо не пречи на възкресението. Всеки Пратеник има своята мисия и възкръсва по свой начин.
И Левски възкръсва. Родственицата на Левски Христина Богданова говори за това, че е роден в було, за връзката му с децата и въпросите на днешните малчугани, които тя получава по време на срещите си в българските училища. Какво още разказва тя – чуйте в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg