Напусна ни писателят, сценарист и драматург Георги Данаилов.
Само преди година го поздравявахме за неговия юбилей – 80 години. Малцина сред читателите му знаеха, че Георги Данаилов е дипломиран химик, но всички бяха покорени от алхимията в неговите книги: „До Чикаго и назад – сто години по-късно. Пътепис”, „Зимникът на рая“, „Спомени за градския идиот“, „Мемоарите на едно жълто паве“, „Цената на безсмислието“, „Към никъде“, „За Жан Жак Русо и други глупости“, „Доколкото си спомням“, „Весела книга за българския народ“, „Убийството на Моцарт. Размисли за възпитанието“, „Къща отвъд света“, „Деца играят вън“.
Свикнали бяхме да четем от театралните афиши из много български градове заглавията на неговите пиеси: „Господин Балкански“, „Една калория нежност“, „Есента на един следовател“, „Солунските съзаклятници“, „Краят остава за вас“, „Съдията и жълтата роза“ и др. Георги Данаилов беше носител и на награди от международните кинофестивали в Кан, Москва, Техеран и Сан Себастиан за филмите, заснети по неговите сценарии: „Деца играят вън”, „Хирурзи“, „Лагерът“, „Почти любовна история”, „Забравете този случай”, „За къде пътувате?“, „А сега накъде?“ и „А днес накъде?“.
Последният ни разговор с писателя Георги Данаилов беше на Националния празник 3 март в предаването „Артефир“. Свързахме се с него по телефона. Открихме го, разбира се, в любимото му място – село Ковачевица. Интервюто не беше за неговите книги, а за едно издание с кореспонденции от времето на руско-турската война, което Георги Данаилов беше приел почти като своя мисия. Писателят беше развълнуван, че книгата на руския юрист, публицист, военен кореспондент и либерал Евгений Утин „Писма от България през 1877“ най-после – след почти 140 години – е преведена на български език от журналиста Панайот Денев.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg