Съвсем наскоро моите гости – географите професор Румен Пенин и Елеонора Николова направиха две изключително интересни пътувания – в част от Азия и в Централна Америка. Това е и причината да ги поканя отново в студиото.
Елеонора Николова е автор и редактор на множество географски издания, а професор Румен Пенин е преподавател в Геолого-географския факултет на Софийския университет. Доктор е на Московския държавен университет. Автор е на безброй популярни статии и научни трудаове. Съставител е на поредицата „География на континентите и океаните”. Освен това е съавтор в над 85 учебници и учебни помагала по география за средното образование. Гостувал ми е многократно, защото не спира да пътува, и май скоро ще ме бие по брой посетени страни, макар че и аз се опитвам да не се давам. Елеонора Николова също е за втори път в студиото. И с двамата се познаваме отдавна затова не се учудвайте, че си говорим на „ти”.
Когато чуете това предаване ще разберете лесно защо не стигнахме до пътешествието им в няколко азиатски страни. Защото след географските новини – издаването на последната книга „География на континентите и океаните” и бъдещият географски фестивал в Пазарджик, поехме към изключително интересната Централна Америка – Гватемала, Хондурас, Ел Салвадор, Никарагуа, Коста Рика, Панама и… времето ни свърши. Което означава, че трябва да ги поканя отново.
В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов -..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg