Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Й. С. Бах

БНР Новини

Точно на 21 март отдаваме почит на родения на този ден през 1685 година Йохан Себастиан Бах. Фамилията Бах е синоним на музикант от 300 години преди неговото раждане, до наши дни. Любителите на сензации периодично опитват да откриват някой далечен негов родственик. Говореше се, че американският писател Ричард Бах (автор на притчата за чайката Джонатан Ливингстън) е потомък на големия композитор.
За това той е научил от дядо си, но без повече подробности. У писателя останало съмнение в истинността на семейната легенда, а за нас особено ценно е неговото обобщение за тази история: „Ако говорим за качество на живота, за качество на човека – нито генеалогията, нито кръвните връзки имат отношение. Смятам, че истинските потомци на Бах са всички, които обичат неговата музика.“
В срещата ни звучат изпълнения на Глен Гулд, „Концентус музикус Виена“ с диригент Николаус Харнонкурт, Ян Андерсън („Джетро Тъл“), Кийт Емерсън (Емерсън, Лейк енд Палмър), Матю Фишър („Прокъл Харъм“), Найджъл Кенеди.

вторник, 21 март, от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15