Минерални извори, подобно на два пръстена, обграждат планината Витоша, в подножието на която е и все по-гъсто населената и разрастваща се столица София. В герба на града от древността до днес неизменно присъства символът на минералните извори, чийто състав и лечебни свойства в северната, южната, източната и западната част на Софийската котловина са разнообразни и лекуват различни заболявания. Изворите някак хармонично покриват дори територията на съвременната българска столица и според експерти са с голяма дълбочина и добро възпроизводство, което улеснява практическото им приложение.
В навечерието на Световния ден на водата започваме нашата звукова среща с любопитен исторически ракурс по темата, даден от проф. Илия Илиев от БАН.
Има ли отзвук от гражданското недоволство срещу проекти на Столична община, касаещи ползването на минералните извори, през Седмицата на водата, чиято кулминация е на 22 март – Световен ден на водата? Какви са исканията на Българската асоциация по водите и други неправителствени организации по отношение на проектите за реконструкция на рушащите се минерални бани и околните пространства в Овча купел и Горна баня? Необходимо ли е допитване до столичани за съдбата на тези и други обекти, свързани с минералното водно богатство на столицата?
Отговор на тези и други въпроси дава Антоанета Салфидж от „Термално-нормално“.
Темата е с продължение.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg