Белгия почита паметта на 32-мата убити при бомбените атентати в Брюксел преди една година на тази дата. Тогава терористи взривиха терминала на летището и мотриса на метрото в квартала на европейските институции. Ранените бяха над 300. На много места в белгийската столица предстоят паметни церемонии.
Първата минута мълчание е на летището Завентем в 7,58ч местно време, когато преди 1 година двама самоубийци взривяват бомби в куфари. В 9,11ч – втора минута мълчание в памет на загиналите на метростанция Малбек, на метри от Европейските институции, където трети камикадзе задейства взривно устройство.
Умират общо 32 невинни граждани, 17 са белгийци, а останалите са от 14 различни националности. Над 300 са ранени, 60 от които тежко, като някои от осакатените до днес се борят с травмите си и се подлагат на медицински операции.
Специална комисия до момента е отпуснала 1 милион и 200 хиляди евро спешна държавна помощ за пострадалите. Някои от тях обвиняват правителството, че това не е достатъчно като Валтер Бенжамен – той публично отказа да присъства на паметната церемония:
Явно приготовленията са стрували 100 хиляди евро на държвата – бих предпочет те да бяха дадени на жертвите.
Не разбирам белгийското правителство, как може да не се погрижи за собствените си хора?, пита най-тежко пострадалата Карън Нордшийлдс пред изданието Стандаарт.
Премиерът на страната Шарл Мишел критикува застрахователните компании на летището и метрото, които бавят паричните обезщетения, но все пак призна:
При някои случаи наистина не бе проявена достатъчна инициатива и индивидуален подход към жертвите. Системата не проработи както трябаше.
Очаква се властите да датат отчет и за напредъка по разследването на атентатите. Освен 3-мата загинали терористи, има повдигнати обвинения на още 9 души. Двама от тях - Мохамед Абрини и Осама Крайем са преки участници, но в последния момент са се отказали да се взривят. Белгия още не съобщава дали терористичната клетка на ИДИЛ е напълно унищожена, но председателят на парламентарната комисия по антитероризъм Кун Мецу, заяви за БНР, че сигурността е подобрена:
Сега живеем в по-сигурна държава. Но все още обстоятелствата не са идеални. Ислямска държава губи почва по кракта си в Сирия и следващата заплаха идва от завръщащите се нейни бойци-терористи в Белгия. Трябва да сме готови да ги вкараме в затвора. И да се опитаме да ги дерадикализираме.
Паметна церемония ще има на централния площад пред Брюкселската борса, а в Европейския квартал кралят и кралицата на Белгия ще открият мемориал посветен на жертвите.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg