Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Колонизацията на света – цивилизация на империи?“: Великобритания и Новия свят

| обновено на 13.08.19 в 10:17 БНР Новини
По посока на часовниковата стрелка, от горния ляв ъгъл: Ян Люксембургски в битката при Креси; Английски и френско-кастилски кораби в битката при Ла Рошел; Хенри V с армията си в битката при Азенкур; Жана д'Арк води войските на Валоа при обсадата на Орлеан.
Снимка: wikimedia.org

XV век бележи много на брой новости за европейската цивилизация. 1440 година е моментът на създаването на печатарската преса, за първи път започва масово ограмотяване. Константинопол е превзет от Османската империя, което слага край на Източната римска империя – Византия, носител на ценностите от стария свят. Завършва Стогодишната война с решителна победа за Франция. Слага се край на Реконкистата в Испания, чрез която маврите за изтласкани от Иберийския полуостров.
Слага се начало на Великите географски открития от испанци и португалци. Началото XVI век е и моментът, в който се раждат първите световни колониални империи.
Надпреварата за колонизацията на Америка (която е реално един континент преди изкуственото прокарване на Панамския канал) се води най-напред между Испания и Франция и отчасти Нидерландия. Великобритания се включва сравнително късно в завземането на територия в Северна Америка. Как от вторична сила на континента, Великобритания става хегемон? Във втора част на поредицата „Колонизацията на света – цивилизация на империи?“ на този въпрос отговарят историците проф. Костадин Грозев от Софийския университет и доц. Веселина Вачкова, преподавател в Националната гимназия за древни езици и култури.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Ела и ти" за достъпните природни кътчета и хората с увреждания

Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..

публикувано на 24.04.25 в 10:42

Радина Велчева от "Искам бебе": Надежда винаги има

Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..

публикувано на 23.04.25 в 17:05

Ден на отворените врати организират в Института по геология на 22-ри април

В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..

публикувано на 21.04.25 в 17:39

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38