Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реквием за април 1876 година

БНР Новини
Къща-музей Тодор Каблешков
Снимка: БГНЕС

Предаването е едно завръщане в миналото, за да си спомним за величавите, макар и трагични дни на април 1876 година, които никога не бива да забравяме. Даже само заради по-младите.
Ако пътувате по подбалканския път, отбийте се от Зли дол към град Клисура и няма да съжалявате. На нас, българите, той е известен най-вече с героичното си участие в Априлското въстание, подвигът на жителите му и драматичните събития след неговото потушаване, вдъхновили Вазов да опише в един от най-хубавите български романи „Под игото”, „пиянството на един народ.”
Трябва да чуете това предаване, за да научите повече за живота и на Райна Футекова от Панагюрище – главна учителка в девическото училище, която е само на 20 години когато шие главното знаме на въстаниците. Ние, българите, я наричаме Райна княгиня.
Отделил съм много място и на Копривщица, и на Перущица, на Брацигово и нейният герой Васил Петлешков, изрекъл с невероятно мъжество думите, с които остана завинаги в нашата история: Сам съм – други няма. Аз водих, аз заповядах, други не търсете.
Ако днес с гордост се наричаме граждани на света, не бива да забравяме, че нямаше да ни има като държава, ако не беше подвигът на онези синове на България, които положиха главите си за нашата свобода.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51