Какво означава Торонто? И защо, например, доматът, който някога се е отправил на дълго пътешествие към Европа, тръгвайки тъкмо от тази част на света, днес в Канада се отглежда като екзотичен ботанически вид? – В студиото отново са Ваня и Иван Хаджиеви, за да продължат своя интересен разказ за непознатата Канада. След първото им идване в студиото, последва същински водопад от слушателски обаждания кога темата ще има продължение. Новото гостуване на семейство Хаджиеви съвпадна с честването на 22 април, Международен ден на Земята. Предлагаме на вашето внимание приятен и поучителен разказ как работи канадският модел за събирането на смет. Как хората опазват чисти и приветливи улиците, селищата, природата...
В свободното време, както навсякъде, семействата и приятелите обичат да излизат навън и за да похапнат. Ще научим още една практична канадско-китайска формула за ресторант с „храна на корем“.
Изобщо, канадците са практични хора, умеят от всяко нещо да правят пари. Но това не е самоцел, а умение да се търси и прилага най-доброто решение в помощ на всички. Неслучайно тъкмо край Ниагарския водопад канадците изразяват своята почит към делото на великия изобретател Никола Тесла. Неговата житейска биография напомня за хилядите истории, които носят в родовата си памет повечето преселници: Тръгнал от Европа към Америка, за да осъществи голямата си мечта, Тесла претърпява какви ли не премеждия. По време на пътуването си през Атлантика, например, Тесла е обран: остава без билет, без пари, откраднат е и част от багажа му. В Америка пристига само с четири цента в джоба, препоръчително писмо, няколко стихотворения и малко лични вещи. Той е един от многото, който „спи, където намери и яде, каквото намери“. Работи упорито, бори се с конкуренцията.
През 1888 година Тесла изобретява променливо токовия електрически двигател и печели конкурс за изграждане на електроцентрала на Ниагарския водопад.
Снимки: Ваня и Иван Хаджиеви
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg