Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Веселин Анчев: Всяка роля отключва още една врата към теб самия

Веселин Анчев
Снимка: Георги Бангиев

Любов и енергия са животът и театърът за актьора от Театъра на армията Веселин Анчев. Любовта е не само провокацията за появата и развитието на изкуството и културата. Без нея животът не би имал смисъл. Любовта е причината за нашето съществуване, тя дава сила и крила, тя прави хората по-добри, допълва творецът. Театърът му дава възможността да изживее много животи. А за зрителите театърът е импулс за размисъл - нещо, което отеква силно вътре в тях.

Към всяка нова роля актьорът подхожда обикновено отвън навътре. Търси първо да открие психологическия жест и след това да разкрие вътрешния потенциал на образа. Всяка роля оставя следа във Веселин Анчев. Лошото е, че театрите не работят с психолози, за да могат творците след интензивната и продължителна работа върху образа да се „освободят”, условно казано, от негативните последици по време на работата. Това е труд на ментално и емоционално ниво и изисква голямо психологическо натоварване.

Веселин Анчев си почива с пътувания из страната. Прави походи из Рила и Пирин. И според него, на тези места човек открива себе си и се пречиства. Убеден е, че България е страната с най-вълшебните кътчета на планетата. И е важно да я опазим. И още нещо - творецът, който като малък е играл народни танци, харесва народната музика и споделя, че тези неравноделни ритми са уникални, заложени са генетично в нас и ни въздействат положително на енергийно ниво.

Осем са постановките в Театъра на армията, в които можете да гледате Веселин Анчев. Сред тях са: „Да разлаем кучатата”, „Декамерон”, „Йерма”, „В полите на Витоша”, „Саломе” и други. В Народния театър можете да го видите в постановките на Мариус Куркински „Ревизор” и „Синята птица” , както и в спектакъла на Александър Морфов „Полет над кукувиче гнездо”, а в театър „199” в пиесата, поставена отново от Мариус Куркински „Отворена брачна двойка”. Аз съм щастлив, че живея във времето, в което твори Мариус Куркински! - каза в студиото на "Нощен Хоризонт" Веселин Анчев и допълва, че е особено щастлив, че режисьорът го е избрал да участва в негови постановки. Но преди всичко и завинаги е благодарен на своя учител в НАТФИЗ проф. Крикор Азарян. Той е заложил най-важните неща в него като творец. Коко беше психолог с индивидуален подход към всеки актьор - допълва още Анчев. Невероятен човек и творец!

За актьора работата с всеки режисьор е като любовта между мъжа и жената. Режисьорите са като майката и бащата в едно семийство. Това е откровение. Веселин Анчев иска да продължи да работи с Мариус Куркински, с Диана Добрева, с Лилия Абаджиева, Александър Морфов и да се срещне на сцената с Галин Стоев, Маргарита Младенова, Теди Москов... А каузата, която винаги ще следва, е да се учи през целия свой житейски и професионален път.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балет "Арабеск" представя първата си за сезона премиера под заглавието "Вива ла класика"

Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..

публикувано на 14.11.13 в 11:14