Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поклоннически пътепис с Валери Яков и Красимир Кушев

БНР Новини
Снимка: tourfilm-bg.com

Предаването е едно своеобразно пътешествие от Адриатика до Преспа с помощта на директора на Регионалния център на БНТ в Благоевград Валери Яков и колегата Красимир Кушев, който също се труди там. Осъществихме радиомост Благоевград – София и аз с удоволствие се обърнах към тях с думите „здравейте, приятели”. Позволих си това фамилиарно начало, защото години наред сме работили заедно, те са създали над 25 филма, излъчени в някогашната рубрика „Атлас” на Българската национална телевизия.
Повод да ги поканя е наскоро завършилият във Велико Търново фестивал „На източния бряг на Европа”, на който техният филм, озаглавен „Поклоннически пътеписи” получи първа награда за документален филм в категория „Вяра и традиции”. Това е едно пътуване по земите около Преспанското езеро (днес извън границите на България), което ни дава възможност да се убедим колко дълбоки и жизнени са нашите корени. Главно постижение на този филм е откриването на малко известни факти от българската история.
Чуйте това предаване, за да научите повече за надписа в Балша (Албания), където е покръстен цар Борис? За град Елбасан и култът към Йоан Владимир, титулуван като Цар Български (владетел на Дукля (Черна Гора) и зет на Самуил) съпруг на Теодора-Косара), за уникалните скални манастири, църкви и параклиси по бреговете на Преспанското езеро?
За надписа на Самуил в памет на неговите родители? И там ли е неговият гроб? Как плячкосването на Преспа от викингите полага началото на град Осло? И още, и още...






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10