Повод за този коментар в предаването „Законът и Темида“ даде казусът с разрушаването на 110-годишната „Двойна къща“ в центъра на София… Нейният статут на паметник на културата беше отменен преди шест-седем месеца и тя бе съборена преди няколко дни – нагло и почти насилствено в празничните майски дни.
Багерите изпревариха организираната от софиянци протестна акция срещу събарянето й…В момента този акт е даден в съда, съдът ще го решава, и ще трябва да се установи и защо е отпаднал защитения статут на къщата…
И като как така е станала веднага частна собственост и т. н. (Кирил Киров, по известен като Киро Японеца)
Това не е първият подобен случай, който се разглежда в „Законът и Темида,“ но той няма да е единственият, защото според експерти още поне 20 други имота - паметници скоро ще последват съдбата на „Двойната къща” заради частни интереси. Става дума само за имоти в София, но подобен проблем има и в Пловдив, и в Русе, и къде ли не.
Вряно е, че споменът, културните ценности и други, доста ненужни на днешно време понятия се замениха с желание за лесна печалба, с честото оправдание „Ами не мога да поддържам този имот“ и желанията на „големи“ в кавички предприемачи, инвеститори и други подобни да придобият печалби по лесен път.
Според социолога доц. Антоний Гълъбов , освен желанието за бързи печалби (те не винаги са толкова големи, колкото се очаква) има и друга гледна точка - за манталитета на онези хора и онези обществени групи, които могат да придобият самочувствие единствено когато рушат, бият или безчинстват по пътищата.
Доц. Гълъбов разработва темата за рушенето на градската среда в своите научни трудове на тема „Социология на града“.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg