Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много хора не осъзнават колко разнообразна е природата около тях.
"Доста мислих какво предизвикателство да има в тази инициатива, защото нейната основна мисия е да представи на широката публика дивите обитатели, растенията, животните на големия град. Оказва се, че не са никак малко", споделя той. Разнообразието от видове, особено безгръбначните животни, е впечатляващо, а "Дивата София" се стреми да го покаже чрез своите публикации.
"В момента птиците са най-богатата и разнообразна група в града. Насекомите не са активни в студеното време, бозайниците са значително по-малко като разнообразие в градската среда. Докато птиците са навсякъде около нас. Дори стават по-достъпни в зимните месеци, защото тогава забравят страха в търсенето на храна. Това дава възможност за близки наблюдения, а тях можем да си позволим с поставянето на хранилка", отбелязва д-р Грозданов.
Той споделя още, че хората започват да виждат богатството на дивата природа в града, след като получат информация от "Дивата София". "Много хора ми споделят, че започват да виждат дивите животни, след като са получили информация от "Дивата София". Те не са забелязвали това богатство по-рано, защото не са имали очи за него."
Тази инициатива ни напомня, че природата е навсякъде около нас, дори в сърцето на големия град, стига да се научим да я забелязваме.
Слушайте!
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..
1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg