Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майски празници с Българския културен институт, Братислава

БНР Новини
Крепостта Девин до Братислава
Снимка: pixabay

Пролетните празници през май в Братислава са особено вълнуващи за българите в Словакия и за техните словашки приятели, които обичат да се срещат в Българския културен институт. Програмата винаги е наситена с многобройни концерти, лектории, изложби. Но през май винаги има открояващи се събития, свързани с две особено важни дати: 9 май и 24 май. По повод Деня на Европа и отбелязването на 10 –годишнината от встъпването на България в ЕС в БКИ, за гостите на Института има лекция „Проф. Иван Шишманов - радетел на Пан-Европейската идея“, прожекция на филм и документална фото-изложба „България в Европа”, чиито автор е доц. Румяна Конева от Института за исторически изследвания. В момента тя е директор на Българския културен институт „Дом Витгенщайн” във Виена.
Много богата на инициативи и изпълнена с вълнения е поредицата от прояви, посветени на 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Провежда се традиционен събор на българската общност. Учениците от БСОУ „Христо Ботев“ изнасят култултурно-музикална програма. Зографът и реставратор Красимир Костадинов гостува с изложба на български икони.
Сред знаковите места в Словакия, свързани с почитта към Светите Седмочисленици, е крепостта Девин, сега квартал на Братислава. Крепостта Девин е изградена върху скала, на мястото, където река Морава се влива в Дунав. В миналото оттам е преминавал пътят на кехлибара. Историческите данни сочат, че районът е бил оценяван от хилядолетия като стратегически. Има следи от човешко присъствие още от неолита. Келти, римляни, средновековни воини използват естественото укрепление и го доразвиват. През 15-ти век е изграден и дворец. През 1809 г. крепостта е разрушена от оттеглящите се войски на Наполеон I.
Днес Девин е в списъка на националните културни паметници на Словакия.
В двора на църквата „Св. Криж“ („Светият кръст“) е издигнат паметник на Светите равноапостоли Кирил и Методий.
Ако имате път към Братислава, не пропускайте да посетите това място. Още за честванията, посветени на 24 май в Словакия, разказва Ваня Радева, директор на Българския културен институт, Братислава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05