Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Венцеслав Николов: Очаквам по навик ръкопляскания след всеки написан текст

Прочутият диригент, музикант и преподавател представя пред публика новата си книга „Виолончелист”

БНР Новини
Снимка: личен архив на Венцеслав Николов

Много рядко разговорите в радиоефира са в състояние да обединят музиката, писменото слово, философията на вековете, включително и тази на свободните зидари. Не толкова често и в многообразието на живота се срещат личности като проф. Венцеслав Николов, който с усмивка отхвърля обръщението към съвременните гении и казва, че всичко в този свят е просто нормално. Както животът, така и смъртта.
По спиралата на времето текат откровенията за предимството да живееш на мига и рядката привилегия да си винаги тук и сега, независимо от възрастта, годината и века.
Защо е важно да бъдем заедно с младите и да не допускаме децата да се срамуват, а да изявяват себе си? Има ли значение къде се раждаш, за да постигнеш това, което си? Каква литературна нишка крие новата книга на Венцеслав Николов „Виолончелист” и защо премиерата й съвпада с концерта на композитори-масони? - отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моите песни" – музикално пътешествие с Камелия Тодорова

След успеха на авторския спектакъл "Моят глас" легендата на българската джаз и поп сцена Камелия Тодорова се завръща пред публиката в “Топлоцентрала” с нов музикален проект – "Моите песни“. Ако "Моят глас" e личен разказ, в който музиката се преплита със слово, то в "Моите песни" разказът е само музика в нова мултимедийна среда – жива, искрена и..

публикувано на 14.10.25 в 16:03
Лили Големинова и проф. д-р Владислав Андонов

Виолата е вече принцеса, а не Пепеляшка, поне по време на "Дните на виолата"

Има фестивали и фестивали. Има обичайно хубави и интересни, а има и такива, в рамките на които има много търсене, много намиране, много премиери, специално написано творби и оригинални концепции. "Дните на виолата" са от точно този тип фестивали. Започнали през 2015 по идея на проф. д-р Владислав Андонов (преподавател по виола, разбира се) от..

публикувано на 14.10.25 в 16:01

Премиера на "Опера и природа" – издание, което пресъздава над 40 години оперна история

Днес, 14 октомври, е премиерата на първите два тома от изследването "Опера и природа" на акад. Пламен Карталов . Събитието се провежда в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН и включва прожекция на видео фрагменти от спектакли , реализирани през различни етапи от дългогодишната творческа кариера на режисьора. Излиза вторият том на..

публикувано на 14.10.25 в 10:40

Хор "Света Параскева" отбелязва своя патронен празник на Петковден

На днешния Петковден своя патронен празник празнува Академичен хор "Света Параскева" към Националната художествена академия в София. Редакторът Мартина Кръстева разговаря с настоящия диригент на хора, Галина Луканова, за миналото, бъдещето и настоящето на творческия колектив в началото на 18-ия им музикален сезон. Слушайте! 

публикувано на 14.10.25 в 10:31

Духов оркестър "Перник" с празничен концерт пред Дома на културата

Следваща спирка на културния ни компас днес е Перник. По повод празниците на града днес градският духов оркестър ще представи богата програма пред Дома на културата от 11 часа. Чуйте още за събитието от диригента на оркестъра Трифон Трефонов :

публикувано на 14.10.25 в 10:24