• Малко известното парче „Джулия“ на „Юритмикс“, част от саундтрака към филма „1984“ по едноименния роман на Джордж Оруел ни отвежда към Думата на деня. Тя е Джулия, а може и да е Хулия, Жюли или пък – Юлия? Коя все пак е тя? Героинята на Оруел? Или тази от „Двамата веронци“ на Шекспир? Или другата – от поемата „Дон Жуан“ на Байрон? След кратка история, озаглавена „Балкан в Кан или в родината на калвадоса“ се пренасяме на 24 юни 1941 г., когато в Сливен се ражда момиченцето по-късно превърнало се в световноизвестен учен-хуманитар: Юлия Кръстева.
• Гост в студиото е поетът Петър Чухов, поводът – новата му книга „АДdicted“. Припомняме и едноименния проект от 2009 година. Сред събитията от деня: откриването на акведукта „Аква Траяна“ (109) или за един добре изкъпан Рим; създаването на първата Велика масонска ложа в Лондон – за творците и масонството; първият дамски „чек за един милион долара“, получен от кинолегендата Мери Пикфорд.
• Сред рождениците в „Бележки върху календара“ е любимецът ни Виторио Стораро, оператор на филми като „Апокалипсис сега“ и „Последният император“.
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец. Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..
Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..
Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg