Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Везаната карта на Баничан

БНР Новини
Снимка: Румяна Джибова

Много са любителите на везмото. Шият гоблени, бродират карета, покривки, кърпички, украса за дрехи. Но да посветиш шест месеца почти денонощен труд, за да извезеш карта на своето родно място, не е по силите на всеки. Правят го като хоби три везбарки - на 11, на 50 и на 55 години от село Баничан: Христина Катранджиева, Таня Качарова и Румяна Джибова. Картата е необикновена, защото в нея са използвани 23 уникални и характерни за селото шевици-реликви, които се срещат в старинните носии. Така древната везана памет на Баничан оживява в наши дни. За труда си везбарките са получили много наши и международни награди. Освен че е бродирана изкусно, от картографска гледна точка везаната карта е направена също  изключително професионално. Дори е потърсено мнението на специалистите, за да отговаря на картографските принципи и изисквания.
Изобщо в Баничан никога нищо не е случайно. Що за място е това селище, за да вдъхновява така всеотдайно своите жители? Намира се в община Гоце Делчев, недалеч от границата. Слави се с красивите си традиционни носии, везани с кръстат бод от поколения сръчни жени. Мъжете се отличават със силен дух и свободолюбие. В историческата летопис на селото са записани много имена на родените в Баничан македоно-одрински опълченци. Удивително място е Баничан. На територията му има минерални извори и две реки - Места и Туфча. Над селото преминава най-дългият и най-труден прелетен път на белия щъркел от 12 000 км в едната посока.
Как да избродираш толкова истории, фамилна памет, традиции и природна хубост? Може! - казва Румяна Джибова от Народно читалище „Изгрев - 1930”. Освен огромна любов към родното място, познаване в детайли на тънкостите от костюма на баничанката, везбарките трябва да са готови изкусно да възпроизведат върху картата близо 900 000  бода. Като разбира се, за целта да приготвят 5 000 метра естествени памучни конци, колкото е разстоянието от малкото село до големия общински център. А защо го правят? Реторичен въпрос! Това е селото, което не трябва да забравяме, каквото и да се случва, колкото и трудно да е. Защото в кръвта си носим благословената мисия да търсим светлината на старината и да я предаваме на децата ни. Предците ни пращат писма до нас - да ги прочетем с очите си, да ги приемем със сърцето си, гордо да се извисят в съзнанието ни, за да оживее духът им.  
Колко голяма е силата на везмото? Картата с културните символи на Баничан отдавна е надхвърлила пределите на страната и на Стария континент. Тя е уникална приказка, която в Международната година на картата, обявена от ООН, по свой начин разказва за любовта на хората към своето родно място. Другата творческа идея е свързана с плетенето на пъстри чорапи, като част от българската фолклорна носия. В селото е създадена пътуваща етнографска сбирка на чорапите. Толкова много хубост и енергия само в едно селище! Дали пък майсторките от Баничан не ни изпращат послание, че красота има навсякъде, от нас зависи да я открием и споделим с другите?! Чуйте интервюто на Петра Талева с Румяна Джибова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ученето може да е лесно за децата със специални образователни потребности

Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..

публикувано на 24.02.25 в 10:27
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25