Горещи ритми съпътстват нашето иберийско вдъхновение в срещите ни между барок и рок през август.
В пътешествието ни се насочваме към Испания и Португалия, както и към някогашните техни колонии, развили се през вековете като привлекателни със своя бит, изкуство, екзотика и култура държави – Аржентина, Бразилия, Куба, Мексико, Чили.., към безброй места в Южна и Централна Америка, както и към пъстрата като разположение и натюрел островна испаноезична, тайнствена (донякъде) среда...
Знайно е, от Иберийския полуостров тръгва родоначалието на семейството на струнните: лютня, виола (раменна и гамба), китара, без които не смеем и да мислим как ли би се развила инструменталната музика на Ренесанса и Барока! А какво да кажем за времето на рока… рок без китара?! Фолия, шакона, павана, сарабанда, фанданго, както и популярните градски песни „романсеро“ също ще се вплетат в музиката на Стара Европа и Латинска Америка заедно с напеви и мотиви от арабското и еврейското изкуство. За да обогатят многобагрената същност на бароковия стил, който макар и монолитен в изразността си – отваря ниши за всяка от националните култури.
Три столетия по-късно епохата, пространството, в което имаме шанса да сме заедно и което условно сме нарекли „Рок“ сякаш наново опитва да повтаря същата способност: маниера да си толерантен, гостоприемен към другостта. А тъкмо тези нюанси и различни нрави доведоха до появата на бразилската „боса нова“ като съвременна, с нов прочит самба, която прелъсти света няколко десетилетия по-назад, развивайки се в наши дни в съгласие с модерни, нови технологии…
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg